Siltuju krastu geles

Kambarinės gėlės ir jų priežiūra

parašė , 2013-04-07 19:06

Norintiems įsigyti arba draugams bei artimiesiems padovanoti kambarinių gėlių, tenka gerokai pasukti galvą. Žinoma, kai kurie žmonės kambarines gėles renkasi vien tik pagal grožį, tačiau nepagalvoja, kad tokios gėlės nėra ilgaamžės ir kad jos, vos nužydėjusios, nuvys ir sunyks. Taip nutinka dėl to, kad gėlių salonuose augalai purškiami ir tręšiami specialiais chemikalais bei trąšomis, o namuose žmonės šių priedų nenaudoja, tad natūraliai kambarinės gėlės greičiau sunyksta. Kambarines gėles reikėtų rinktis pagal savo gyvenimo būdą, pavyzdžiui, jei gėlių nemėgstate laistyti, tada geriau tiks kaktusai ar kitos nelepios gėlės.

Pastaruoju metu tikra namų puošmena tapusios kambarinės gėlės yra orchidėjos. Šie didingi augalai apsipila gausybe žiedų ir žydi išties ilgai, net daugiau nei mėnesį. Orchidėjos laikomos karališkomis gėlėmis. Jos yra vienos iš brangiausių šiuolaikinių gėlių: nemažai kainuoja tiek pavieniai žiedai, tiek vazonėliuose augančios kambarinės gėlės. Beje, ir šių gėlių priežiūra yra specifinė. Jos auga stikliniuose permatomuose vazonuose. Orchidėjoms auginti naudojama ne žemė, bet specialus medžio gabalėlių substratas. Daugelis orchidėjų rūšių nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, nors nemėgsta ir per vėsių patalpų – čia jos ima vysti. Priskaičiuojama daugybė orchidėjų rūšių, tad ir jos visos prižiūrimos kiek skirtingai.

Kambarinės gėlės

Kambarinės gėlės

Palyginus nedaug priežiūros reikalauja paprastos gėlės, pavyzdžiui, taip vadinamieji „pinigėliai“. Jie nežydi, šių gėlių labai yra paprasti žali. Tokių gėlių priežiūra apsiriboja laistymu. Populiarėja ir ne tik tradicinių gėlių, bet ir nedidelių medelių auginimas. Pavyzdžiui, žmonės augina iš Azijos šalių atkeliavusius nedidelius medelius – bonsus. Vis populiaresnės kambarinės gėlės – ir įvairūs citrusiniai bei egzotiniai vaisiai. Vis dažniau namuose galime pamatyti augančius citrinmedžius, bananus, apelsinus ar avokadus. Žinoma, tikėtis, kad šie augalai duos vaisių nereikėtų, tačiau egzotikos jausmas namuose – garantuotas. Dažnai šiuos augalus bandoma išauginti iš sėklyčių, randamų vaisiuose, tačiau daugeliu atvejų šie bandymai yra nesėkmingi. Žinoma, tinkamai rūpinantisšaiis augalais galima sulaukti ir nedidukų dekoratyvinių vaisių.

Dar vienos gana populiarios kambarinės gėlės – taip vadinamieji musgaudžiai. Tai augalai, kurie „minta“ musėmis: į gėlės turimą žiedą patenka vabalai ar musės, kuriuos augalai savo viduje „užrakina“, o vėliau – ir suvirškina. Šios iš šiltųjų kraštų atkeliavusios gėlės Lietuvoje prigijo kaip kambarinės gėlės, nors iš tiesų jos auga anaiptol ne vazonėliuose – greičiau tai atogrąžų ir šiltųjų kraštų augalas. Visgi pastebima tendencija, kad žmonės labiau augina tradicines gėles, tokias kaip rožės, pelargonijos, hiacintai, sanpaulijos, palmės,  ciklamenai, kaktusai, puansetijos, gerberos ir panašiai.