Investicinis auksas: kaina, ką svarbiausia apie ją žinoti?
Pinigų taupymas gali būti atliekamas įvairiomis formomis, tačiau paskutiniu metu itin didelio susidomėjimo sulaukia investicinis auksas, kuriuo šiuo metu prekiauja tikrai nemažai kompanijų. Svarstantiems investuoti į šį taurųjį metalą neretai kyla labai įvairių klausimų, taigi ką svarbiausia apie tai žinoti?
Pradėkime nuo apibrėžimo…
Lietuvoje investiciniu auksu yra laikomi tokie aukso luitai, plytelės ar plokštelės, kurių praba yra ne mažesnė nei 995. Tarptautinėje rinkoje pripažįstamas tik toks investicinis auksas, kurio svoris siekia bent vieną gramą. Tai pat į investicinio aukso apibrėžimą įeina ir ne mažesnės nei 900 prabos grynumo aukso monetos, kurios buvo nukaldintos vėliau nei 1800-aisiais. Investicinis auksas yra pasauliniu mastu cirkuliuojanti valiuta, todėl jis gali būti parduodamas ne tik Lietuvoje, bet taip pat ir už jos ribų.
Kokį investicijų dydį vertėtų pasirinkti?
Daugumą investuotojų džiugina tai, kad investicinis auksas nėra apmokestinamas PVM mokesčiu, todėl šis investavimo būdas atrodo itin patrauklus. Vis dėlto, gana dažnu klausimu tampa tai, kokią pinigų sumą vertėtų investuoti – nors tai tikrai nėra kontroliuojama, tačiau visuomet ieškoma paties efektyviausio sprendimo. Finansų specialistai pataria į šį taurųjį metalą investuoti 5-25 procentus savo turimo turto vertės, tad galite pasvarstyti apie tokį sprendimą.
Svarbiausi patarimai investuotojams
- Investuokite tik tuos pinigus, kuriais šiuo metu nedisponuojate. Nors kartais nusprendžiama investuoti net ir skolintas lėšas, tačiau finansų specialistai pataria taip nesielgti. Įvertinkite tai, kad investicinis auksas pasiteisins tik tada, jei į jį bus investuojama bent penkerius metus. Jei šiuo metu neturite papildomų pinigų, kuriuos galite skirti investicijoms, mintį apie investavimą atidėkite vėlesniam laikui;
- Investicinio aukso kainą lemia labai skirtingi faktoriai, tad tikrai neverta manyti, kad praėjus penkeriems metams ar dar ilgesniam laikui, visos investicijos atsipirks su kaupu. Investuotojai turi stebėti šio tauriojo metalo kainų pokyčius, ir parduoti auksą tada, kai tam bus pats palankiausias metas;
- Jei nuspręsite investuoti į aukso monetas, tokiu atveju rekomenduojama rinktis konkrečios tematikos investicinį auksą. Tokiu atveju investavimas į šį taurųjį metalą gali tapti kur kas įdomesniu – juk neretai tam tikros tematikos monetų serijos yra papildomos. Be to, tokį investicinį auksą itin mėgsta kolekcionieriai, tad sukauptas monetas galėsite parduoti tikrai palankia kaina;
- Rinkitės tik oficialias prekybos vietas, kuriose yra siūlomas investicinis auksas. Nors taip pat galite rasti nemažai skelbimų, kuriuose yra siūloma įsigyti šio tauriojo metalo, tačiau ne visada galima būti tikriems, kad aukso luitai ar monetos nėra padirbti. Be to, parduodant investicinį auksą yra reikalingi įsigijimo sertifikatai, o tą gali pasiūlyti ne visi prekeiviai.
Taigi, jei ieškote, kokius investicinius instrumentus vertėtų pasirinkti, investicinis auksas gali tikrai pasiteisinti, tačiau tą darykite vadovaudamiesi finansininkų patarimais.